Türksat 4A uydusu nasıl ayarlanır?

 

14 Şubat’ta uzaya fırlatılan ve 18 Eylül gecesi hizmete giren Türksat 4A uydusu yüzünden, televizyon kanalları yeni frekanslara taşındı. Şayet kanal ayarlamalarını yapamadıysanız, aşağıdaki adımları izleyerek kanallarınıza kavulaşabilirsiniz.

Türksat 4A uydusunun devreye girmesiyle, TV ve radyo kanallarının frekansları değişti ve bu yeni uyduya aktarıldı. Eğer uydu alıcınız Türksat Kanal Güncelleme Sistemi (TKGS) ile uyumluysa, 500’e yakın kanala sahip Türksat 4A uydusu ile bağlantınız otomatik olarak kurulmuş olmalı. Öte yandan, uydu alıcınız bu sistemi desteklemiyorsa, HD kanallara da sahip bu uydu ile uydu alıcınız arasındaki bağlantıyı sizin yapmanız gerekiyor.

Türksat 4A kanallarını taratırken, karşınızdaki menüye 11844 MHz frekansı, Dikey V-polarizasyon, 2222 Sembol Oranı, FEC 3/4 veya 11747 MHz frekansı, Yatay H-polarizasyon, 27500 Sembol Oranı ve FEC 5/6 değerlerinin girerek, ‘Şebeke Taraması’ yapmanız gerekiyor.

Türksat 4A uydusu, 42 derece doğu yörüngesinde (Türksat 2A ve Türksat 3A ile birlikte) servis veriyor.

Turksat uydusu üzerinden bir bölümü HD çözünürlüklü yeni yayınlar da devreye girecek. Turksat A.Ş.’nin web sayfasında kanalların hangi frekanslardan yayınını sürdüreceğine dair bir liste de bulunuyor.

Yorumunuzu yazın