PKK kurucusunun heykeli dikildi

PKK 15 Ağustos 1984’te Eruh ve Şemdinli’yi basıp 1 askeri şehit ederek silahlı terör olaylarını başlatmıştı. Bu olayların 30. yıldönümünde PKK’lı teröristlerin gömüldüğü Diyarbakır Lice’deki sözde ‘Şehit Harun Şehitliği’nde tören düzenlendi.

Mahsum Korkmaz
Mahsum Korkmaz

MAHSUM KORKMAZ’IN HEYKELİ DİKİLDİ

Eruh ve Şemdinli baskınlarını yapan PKK’lı teröristlerin başı Mahsum Korkmaz’ın mezarlığın girişindeki dev heykelin açılışı da bu tören sırasında yapıldı. Tören sırasında güvenlik güçleri herhangi bir müdahalede bulunmadı.

ÖLÜM EMRİNİ ÖCALAN VERDİ İDDİASI

1993-1995 yılları arasında Cizre’de işlenen faili meçhul cinayetlerin sorumlusu olarak 2009’da tutuklanan Emekli Albay Cemal Temizöz, “Siyasallaşan PKK Terörü” isimli kitabında, PKK’daki iç hesaplaşmalar ve bölücü örgüt üyelerinin itiraflarına yer veriyor, Temizöz, PKK’nın önde gelen isimlerinden Mahsum Korkmaz’ın ölüm emrinin Öcalan tarafından verildiği iddia ediyor.

Konu kitapta şöyle anlatılıyor: “Agit(K) Mahsum Korkmaz, 40 kişilik HRK grubuyla 8 Mart 1986 tarihinde Gabar Dağı’nda köyüne yakın bir yerde iken güvenlik güçlerinin pususuna düştü. Pusu bölgesinden kurtulmayı başaran grubun ön tarafındakiler. Agit (K) arkada, arkadakileri de ön taraftadır diye bölgeden uzaklaştılar. Ancak grubun önemli bir eksiği vardı, Agit (K) Mahsum Korkmaz tabanca ile sırtından vurularak öldürülmüştü. Terör örgütü cephesinde bir sır gibi kalan bu ölümün infazını aslında Abdullah Öcalan vermişti.

1 Yorum

Yorumunuzu yazın