Ezidi vekili taşıyan helikopter düştü: Ölü ve yaralılar var

  Irak parlamentosundaki Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Ezidi Milletvekili Viyan Dahil’i taşıyan helikopterin ülkenin kuzeyindeki Sincar Dağı eteklerinde düştüğü bildirildi. Pilotun öldüğü kazada, 20 kişi yaralandı.

  TEKNİK ARIZA SONUCU DÜŞTÜ

  Alınan bilgiye göre Viyan Dahil, sığınmacılar ve gazetecilerden oluşan 20 kişilik mürettebatın içinde yer aldığı helikopter, mahsur kalan ezidilere yardım malzemelerini ulaştırmak için Sincar Dağı’na hareket etti. Ancak helikopter, yardım malzemelerini havadan bırakmak için alçalmaya başladığı sırada teknik bir arıza sonucu düştü. Pilotun hayatını kaybettiği kazada, mürettebat ve yolcular yaralandı.

  “PİLOT ÖLDÜ, 20 KİŞİ YARALANDI”

  Dahil’in özel kalemi Hasan Ömer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Kaza sonucu pilot hayatını kaybetti. Diğer 20 kişi yaralandı” dedi.

  Irak ordu sözcüsü Kasım Ata da “Sincar Dağı’ndaki mahsur ezidilere yardım götüren M-17 tipi bir helikopter, teknik bir arıza sonucu düştü” diye konuştu.

  “IŞİD SALDIRISI OLMADI”

  Sincar bölgesi Peşmerge Komutanı Serbest Babiri ise helikopterin teknik arıza nedeniyle düştüğünü, herhangi bir IŞİD saldırısının söz konusu olmadığını kaydetti.

  Yaralıları kurtarma çalışması başlatıldığı ifade edildi. Milletvekili Viyan Dahil, geçen hafta Irak Parlamentosu’nda düzenlediği basın toplantısında, ezidi katliamına dikkat çeken konuşmasında gözyaşlarını tutamamıştı.

  Yorumunuzu yazın