Başbakan’ı taşıyan YHT ilk seferinde arıza yaptı

Başbakan Erdoğan’ın Ankara’da bindiği ve Eskişehir’de konuşma yaparak ilk seferini ve açılışını yaptığı Yüksek Hızlı Tren İzmit yakınlarında katener seyir telinin kopması nedeniyle arıza yaptı. Arızanın giderilmesinin ardından tren yoluna devam etti.

Başbakan’ın da içinde bulunduğu YHT arızanın giderilmesinde sonra yola çıkacak. İki tekniker arızanın giderilmesi için çalışmalara başladı. Başbakan da trenin içinde olduğu için çevrede geniş güvenlik önlemleri alındı.

basbakan-in-acilisini-yaptigi-yht-ilk-seferinde-6305123_745_m
İSTANBUL’A GİTMEK İÇİN YOLA ÇIKTI

Bu Sabah saat 11.55’te Ankara’dan çıkan Yüksek Hızlı Tren, saat 12.40’ta Eskişehir’e geldi. Başbakan ve bakanların da bulunması nedeniyle alınan güvenlik önlemlerine helikopterler de havadan destek verdi. Eskişehir Garı’nda yapılan törenin ardından Yüksek Hızlı Tren saat 15.30’da İstanbul’a gitmek üzere yoluna devam etti.

İZMİT GİRİŞİNDE KALDI

Bilecik’e uğrayan ve saat 18.30’da İstanbul Pendik Garı’nda olması planlanan Yüksek Hızlı Tren, saat 17.50’de İzmit girişindeki 42 Evler Mahallesindeki geçide geldiğinde arızalandı. Trende bir anda elektrik kesilince herkes şaşırdı.

Yetkililer, kısa süre sonra trenindeki arızanın katener seyir telinin kopmasının kaynaklandığını, kopan telin tamirinin ardından yola devam edileceğini açıkladı. Arızanın giderilmesi için çalışma yapılırken, Başbakan Erdoğan ve bakanlar trende beklerken, çevrede geniş güvenlik önlemi alındı.

basbakan-in-acilisini-yaptigi-yht-ilk-seferinde-6305123_3838_m
“ARIZA NEDENİNİ BİZDE BİLMİYORUZ”

Yaklaşık 20 dakika sonra arıza giderilip tren hareket ederken, TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’a, “Sayın bakanım daha önce böyle bir şey olmamıştı, hiç anlayamadık. Nedenine bakıyoruz” dediği duyuldu.

ARIZA GİDERİLDİ, TREN YOLA ÇIKTI

Trenin üzerinde çalışmalara başlayan ekip yaklaşık 20 dakika bir çalışmadan sonra arızayı giderdi. Tren yoluna devam ederken Başbakan’ın saat 18.30’da Pendik’te halka sesleneceği konuşıda geçikti.

VE YHT İSTANBUL’DA

Başbakan’ı ve bakanları da taşıyan YHT saat 19:12’de Pendik İstasyonu’na giriş yaptı. Erdoğan’ın trenin istasyona girişi sırasında makinistin yanında olduğu görüldü.

Yorumunuzu yazın